ECMS1V0704-141-R
DigiKey Part Number
283-ECMS1V0704-141-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-ECMS1V0704-141-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-ECMS1V0704-141-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECMS1V0704-141-R
Description
CMC 9A 2LN 140 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 140 Ohms @ 100 MHz 9A DCR 10mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECMS1V0704-141-R Models
Category
Current Rating (Max)
9A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Voltage Rating - DC
80V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.150" (3.80mm)
Impedance @ Frequency
140 Ohms @ 100 MHz