MCL1005-8R2-R
DigiKey Part Number
283-MCL1005-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1005-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1005-8R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1005-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2NH 300MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 400mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)