MCL1608V1-100-R
DigiKey Part Number
283-MCL1608V1-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1608V1-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1608V1-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1608V1-100-R
Description
FIXED IND 10UH 60MA 1.15 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Multilayer Inductor 60 mA 1.15Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCL1608V1-100-R Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.15Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
17MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)