MCL1608V1-100-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCL1608V1-100-R |
Description | FIXED IND 10UH 60MA 1.15 OHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Unshielded Multilayer Inductor 60 mA 1.15Ohm Max 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCL1608V1-100-R Models |
Category | DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max |
Mfr | Frequency - Self Resonant 17MHz |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Multilayer | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0603 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |