MOV10V175Y
DigiKey Part Number
283-MOV10V175Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV10V175Y
Description
VARISTOR 270V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
37J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V