PTR030V0800-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 769
Unit Price: RM6.90000
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2,495
Unit Price: RM4.10000
Datasheet
SCHURTER Inc.
In Stock: 2,000
Littelfuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 8 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR030V0800-TR
DigiKey Part Number
283-PTR030V0800-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0800-TR
Description
PTC RESET FUSE 30V 8A RADIAL
Detailed Description
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.850" L x 0.118" W (21.60mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
8 A
Height - Seated (Max)
1.150" (29.20mm)
Current - Trip (It)
16 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A