ECS-135.6-12-5PX-TR
DigiKey Part Number
XC1003TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1003CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1003DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-135.6-12-5PX-TR
Description
CRYSTAL 13.5600MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13.56 MHz ±30ppm Crystal 12pF 40 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-135.6-12-5PX-TR Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
13.56 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm