E1502S.25.03
DigiKey Part Number
CE1502SR-500-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
E1502S.25.03
Description
CABLE 2COND 18AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Red 18 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Length
500.0' (152.4m)
Mfr
Jacket Color
Red
Packaging
Bulk
Ratings
ASTM B-3
Part Status
Active
Features
Rip Cord
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
2
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Wire Gauge
Usage
Alarm, Safety
Conductor Strand
Solid
Jacket (Insulation) Thickness
0.0150" (0.381mm)
Conductor Material
Copper, Annealed Bare
Conductor Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.150" (3.81mm)