EPC2012C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EPC2012C |
Description | GANFET N-CH 200V 5A DIE OUTLINE |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 200 V 5A (Ta) Surface Mount Die |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EPC2012C Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 3A, 5V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.3 nC @ 5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +6V, -4V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 140 pF @ 100 V |
FET Type | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V | Supplier Device Package Die |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V | Base Product Number |