SHR-20-6V0B
DigiKey Part Number
RPC1864-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-20-6V0B
Description
SLIT WRAP 0.787" X 98.43' BLACK
Detailed Description
Slit Wrap X 98.43' (30.00m) Black
EDA/CAD Models
SHR-20-6V0B Models
Category
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Length
98.43' (30.00m)
Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Slit Harness
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.787" (20.00mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
0.906" (23.00mm)