SHR-25-6V0B
DigiKey Part Number
145-SHR-25-6V0B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-25-6V0B
Description
SLIT WRAP 0.984" X 65.62' BLACK
Detailed Description
Slit Wrap X 65.62' (20.00m) Black
EDA/CAD Models
SHR-25-6V0B Models
Category
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Length
65.62' (20.00m)
Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Slit Harness
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.984" (25.00mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
0.984" (25.00mm)