KSD2012GTU
DigiKey Part Number
2156-KSD2012GTU-600039-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
KSD2012GTU
Description
TRANS NPN 60V 3A TO-220F-3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 3 A 3MHz 25 W Through Hole TO-220F-3
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100µA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 500mA, 5V
Packaging
Bulk
Power - Max
25 W
Part Status
Active
Frequency - Transition
3MHz
Transistor Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1V @ 200mA, 2A