FSP065-D3MR3C
DigiKey Part Number
2967-FSP065-D3MR3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP065-D3MR3C
Description
AC DC, USB TYPE-C PD ADATPER, 5/
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 65 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
FSP Technology Inc.
No Load Power Consumption
100mW
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB C Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.99" L x 1.72" W x 1.57" H (76.0mm x 43.6mm x 40.0mm)
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
3A, 3A, 3A, 3A, 3.25A