FSP500-50FDB
DigiKey Part Number
2967-FSP500-50FDB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP500-50FDB
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V 624W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
16 A
Mfr
Current - Output 3
41 A
Series
Current - Output 4
500 mA
ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Efficiency
80%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
5.90" L x 3.21" W x 1.59" H (150.0mm x 81.5mm x 40.5mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Voltage - Output 4
-12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
14 A