FFC2B35-22-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-22-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B35-22-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B35-22-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-22-G
Description
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2B35-22-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
GCT
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
22
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.079" (2.00mm)