BZX84C15
DigiKey Part Number
4786-BZX84C15TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84C15CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84C15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15
Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW