M22-1920005
DigiKey Part Number
952-1309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22-1920005
Description
CONN JUMPER SHORTING GOLD RED
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Open Top 0.079" (2.00mm) Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M22-1920005 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
0.138" (3.50mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
5.11µin (0.130µm)
Packaging
Bulk
Color
Red
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Open Top
Housing Material
Polyester, Glass Filled
Gender
Female Sockets
Voltage Rating
250V
Number of Positions or Pins (Grid)
2 (1 x 2)
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.079" (2.00mm)