M80-4862005A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Harwin Inc.
In Stock: 318
Unit Price: RM76.32000
Datasheet
Parametric Equivalent
Harwin Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM55.95000
Datasheet
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 24-28 AWG
Harwin’s Company Overview
Datamate J-Tek Connectors for High Reliability | Datasheet Preview
M80-4862005A
DigiKey Part Number
952-4195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4862005A
Description
DATAMATE J-TEK DIL FEMALE SMALL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M80-4862005A Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24-28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews, Polarizing Key, Potting Wall
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.079" (2.00mm)