M80-5C12005M3
DigiKey Part Number
M80-5C12005M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5C12005M3
Description
DATAMATE J-TEK DIL MALE SMALL BO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 24-28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-5C12005M3 Models
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Harwin Inc.
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24-28 AWG
Connector Type
Header
Features
Jackscrews
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.079" (2.00mm)