DF1-3P-2.5DSA(05)
DigiKey Part Number
H126005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1-3P-2.5DSA(05)
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1-3P-2.5DSA(05) Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.394" (10.00mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Insulation Color
Brown
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Voltage Rating
250V