44ATM250T-P240
DigiKey Part Number
2882-44ATM250T-P240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM250T-P240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
250 W
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
North America
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10.4A