56YSD30S-1202500
DigiKey Part Number
2882-56YSD30S-1202500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
56YSD30S-1202500
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.5A
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Power (Watts)
30W
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.54" L x 1.38" W x 2.28" H (90.0mm x 35.0mm x 58.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BSMI, CE, EAC, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V