BSZ084N08NS5ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSZ084N08NS5ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 80V 40A TSDSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 40A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BSZ084N08NS5ATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 31µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1820 pF @ 40 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 63W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Supplier Device Package PG-TSDSON-8-FL |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 20A, 10V |