ESD5V3U1U02LRHE6327XTSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-ESD5V3U1U02LRHE6327XTSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESD5V3U1U02LRHE6327XTSA1 |
Description | TVS DIODE 5.3VWM 28V PGTSLP27 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 28V (Typ) Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount PG-TSLP-2-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Bulk | Applications Ethernet, HDMI, USB |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 0.4pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.3V (Max) | Package / Case SOD-882 |
Voltage - Breakdown (Min) 6V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V (Typ) |