FF400R12KE3HOSA1
cms-digikey-product-number
FF400R12KE3HOSA1-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
FF400R12KE3HOSA1
cms-description
IGBT MOD 1200V 580A 2000W MOD
cms-standard-lead-time
21 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 580 A 2000 W Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 400A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
28 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
580 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
2000 W