FP100R12N2T7BPSA2
DigiKey Part Number
448-FP100R12N2T7BPSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP100R12N2T7BPSA2
Description
IGBT MOD 1200V 100A AG-ECONO2B
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 100 A Chassis Mount AG-ECONO2B
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
10 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
21.7 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Supplier Device Package
AG-ECONO2B
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.5V @ 15V, 100A