FZ1000R65KE4NPSA1
DigiKey Part Number
448-FZ1000R65KE4NPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ1000R65KE4NPSA1
Description
IGBT MODULE 6500V 1KA 3600000W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 6500 V 1000 A 3600000 W Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FZ1000R65KE4NPSA1 Models
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.25V @ 15V, 1kA
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Packaging
Tray
Input Capacitance (Cies) @ Vce
245000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Input
DC
IGBT Type
Trench Field Stop
NTC Thermistor
No
Configuration
Single
Operating Temperature
-50°C ~ 135°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
6500 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1000 A