IDB30E120ATMA1
DigiKey Part Number
IDB30E120ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IDB30E120ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IDB30E120ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDB30E120ATMA1
Description
DIODE STD 1200V 50A PGTO26332
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 50A Surface Mount PG-TO263-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDB30E120ATMA1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
243 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Average Rectified (Io)
50A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.15 V @ 30 A