IMZC120R022M2HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMZC120R022M2HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMZC120R022M2HXKSA1
Description
SICFET N-CH 1200V 80A TO247
Detailed Description
N-Channel 1200 V 80A (Tc) 329W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-17
EDA/CAD Models
IMZC120R022M2HXKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 32A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 10.1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
71 nC @ 18 V
Vgs (Max)
+23V, -7V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2330 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
329W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C