IPA80R310CEXKSA2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 78
Unit Price: RM14.62000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: RM18.16000
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 74
In Stock: 0
In Stock: 210
N-Channel 800 V 16.7A (Tc) 35W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA80R310CEXKSA2
DigiKey Part Number
448-IPA80R310CEXKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA80R310CEXKSA2
Description
MOSFET N-CH 800V 16.7A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA80R310CEXKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
91 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2320 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
310mOhm @ 11A, 10V