IPC100N04S51R2ATMA1
DigiKey Part Number
IPC100N04S51R2ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPC100N04S51R2ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPC100N04S51R2ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPC100N04S51R2ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 100A 8TDSON-34
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 100A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-34
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPC100N04S51R2ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
131 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7650 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-34
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 50A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.4V @ 90µA