IPD130N10NF2SATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD130N10NF2SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD130N10NF2SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD130N10NF2SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD130N10NF2SATMA1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 11A (Ta), 52A (Tc) 3W (Ta), 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD130N10NF2SATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 30µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 71W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C