IPD80R1K4CEATMA1
DigiKey Part Number
IPD80R1K4CEATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD80R1K4CEATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD80R1K4CEATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD80R1K4CEATMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 3.9A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD80R1K4CEATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 240µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
570 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 2.3A, 10V