IPF026N15NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPF026N15NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPF026N15NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPF026N15NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPF026N15NM6ATMA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 25A (Ta), 239A (Tc) 3.8W (Ta), 395W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPF026N15NM6ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 100A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 276µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
137 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9900 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 395W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C