IPG20N04S4L11ATMA1
DigiKey Part Number
IPG20N04S4L11ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPG20N04S4L11ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPG20N04S4L11ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N04S4L11ATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 20A 41W Surface Mount PG-TDSON-8-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPG20N04S4L11ATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 15µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
41W
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A