IPG20N06S2L35AATMA1
DigiKey Part Number
IPG20N06S2L35AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPG20N06S2L35AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPG20N06S2L35AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N06S2L35AATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 55V 20A 8TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 55V 20A (Tc) 65W Surface Mount, Wettable Flank PG-TDSON-8-10
EDA/CAD Models
IPG20N06S2L35AATMA1 Models
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 27µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
790pF @ 25V
Power - Max
65W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drain to Source Voltage (Vdss)
55V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)