IPT60R022S7XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPT60R022S7XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPT60R022S7XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPT60R022S7XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPT60R022S7XTMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 23A 8HSOF
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 23A (Tc) 390W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2
EDA/CAD Models
IPT60R022S7XTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.44mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 12 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5639 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max)
390W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 23A, 12V