IPT60T022S7XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPT60T022S7XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPT60T022S7XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPT60T022S7XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPT60T022S7XTMA1
Description
HIGH POWER_NEW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 23A (Tj) 390W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2
EDA/CAD Models
IPT60T022S7XTMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 23A, 12V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.43mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 12 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5640 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
390W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C