IPTC020N13NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPTC020N13NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPTC020N13NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPTC020N13NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPTC020N13NM6ATMA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 135 V 29A (Ta), 297A (Tc) 3.8W (Ta), 395W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.95mOhm @ 142A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 275µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
207 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14000 pF @ 68 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 395W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
135 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C