IPTC039N15NM5ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPTC039N15NM5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPTC039N15NM5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPTC039N15NM5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPTC039N15NM5ATMA1
Description
OPTIMOS 5 POWER MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 21A (Ta), 190A (Tc) 3.8W (Ta), 319W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPTC039N15NM5ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 243µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
93 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7300 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 319W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C