IRL40SC228
DigiKey Part Number
IRL40SC228TR-ND - Tape & Reel (TR)
IRL40SC228CT-ND - Cut Tape (CT)
IRL40SC228DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRL40SC228
Description
MOSFET N-CH 40V 557A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 557A (Tc) 416W (Tc) Surface Mount D2PAK (7-Lead)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRL40SC228 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
307 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19680 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
416W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
D2PAK (7-Lead)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.65mOhm @ 100A, 10V