IRLML0030TRPBF
cms-digikey-product-number
IRLML0030TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRLML0030TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRLML0030TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
IRLML0030TRPBF
cms-description
MOSFET N-CH 30V 5.3A SOT23
cms-standard-lead-time
22 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
N-Channel 30 V 5.3A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount Micro3™/SOT-23
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
IRLML0030TRPBF Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 25µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.6 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
382 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
Micro3™/SOT-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
27mOhm @ 5.2A, 10V