IRLML0040TRPBF
DigiKey Part Number
IRLML0040TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRLML0040TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRLML0040TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRLML0040TRPBF
Description
MOSFET N-CH 40V 3.6A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 3.6A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount Micro3™/SOT-23
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRLML0040TRPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 25µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.9 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
266 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
Micro3™/SOT-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
56mOhm @ 3.6A, 10V