SPA11N60CFDXKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 76
Unit Price: RM11.50000
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 343
Unit Price: RM16.98000
Datasheet
In Stock: 325
Vishay Siliconix
In Stock: 814
Vishay Siliconix
In Stock: 197
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 1,764
STMicroelectronics
In Stock: 378
In Stock: 851
In Stock: 603
N-Channel 600 V 11A (Tc) 33W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
SPA11N60CFDXKSA1
DigiKey Part Number
SPA11N60CFDXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPA11N60CFDXKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SPA11N60CFDXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.9mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1200 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
33W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
440mOhm @ 7A, 10V