SPD15P10PGATMA1
DigiKey Part Number
448-SPD15P10PGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-SPD15P10PGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-SPD15P10PGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD15P10PGATMA1
Description
MOSFET P-CH 100V 6.6A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 15A (Tc) 128W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-311
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1.54mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1280 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
128W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V