TLE42744DV33ATMA1
DigiKey Part Number
TLE42744DV33ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
TLE42744DV33ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
TLE42744DV33ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE42744DV33ATMA1
Description
IC REG LIN 3.3V 400MA PG-TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLE42744DV33ATMA1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
30 mA
Series
PSRR
60dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V