IRFB38N20DPBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-IRFB38N20DPBF-ND |
Manufacturer | International Rectifier |
Manufacturer Product Number | IRFB38N20DPBF |
Description | IRFB38N20 - 12V-300V N-CHANNEL P |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 200 V 43A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Through Hole TO-220AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 26A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 91 nC @ 10 V |
Packaging Bulk | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2900 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V | Mounting Type Through Hole |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-220AB |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |