DHG60C600HB
DigiKey Part Number
DHG60C600HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHG60C600HB
Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 30A Through Hole TO-247-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
IXYS
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.36 V @ 30 A