IXFP34N65X3
DigiKey Part Number
238-IXFP34N65X3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP34N65X3
Description
MOSFET 34A 650V X3 TO220
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 34A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-220-3 (IXFP)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.2V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2025 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-3 (IXFP)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 17A, 10V