IXTA1R6N100D2HV
DigiKey Part Number
238-IXTA1R6N100D2HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA1R6N100D2HV
Description
MOSFET N-CH 1000V 1.6A TO263HV
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 1000 V 1.6A (Tj) 100W (Tc) Surface Mount TO-263HV
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
645 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-263HV
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
0V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10Ohm @ 800mA, 0V